5.2.7 Circles, PT3 Focus Practice


Question 16:
(a) Diagram 16.1 shows a Ferris wheel. The distance between point L and point M is 18 m.

Diagram 16.1

Calculate the minimum number of complete spins required to cover the distance of 600 m in a circular motion.


(b)
 Diagram 16.2 shows one large pizza and two small pizzas. Assume all pizzas are circular with a flat surface.

Diagram 16.2

Using  π=227 , calculate the portion of the large pizza which equals to two small pizzas.


Solution:
(a)

Diameter=18 mRadius=9 mCircumference=2πr   =2×227×9 m   =3967 m3967×rounds(P)=600 mP=600×7396P=35033 roundsP=102033Thus, the minimum number ofcomplete spins required=10.


(b)
Radius of large pizza=14 cmArea of large pizza =πr2=227×(14 cm)2=227×196 cm2=616 cm2Radius of small pizza=7 cmArea of small pizza=πr2=227×(7 cm)2=227×49 cm2=154 cm2Area of 2 small pizza=2×154 cm2=308 cm2Ratio of area of 1 large pizza :2 small pizza616 : 3086162 : 308308 : 308Thus, 12large pizza=2 small pizza

Leave a Comment