9.2.4 Speed and Acceleration, PT3 Focus Practice


Question 9:
Mr Wong is going to watch a movie at 2.30 p.m at a cinema that is 60 km away from his house. He leaves at 1.25 p.m and drives at an average speed of 70 km/h for half an hour. If he drives at an average speed of 75 km/h for the remaining journey, will he arrive before the movie starts?

Give your reason with calculation.

Solution
Distance travelled at the first 12 hour=70×12=35 kmRemaining distance=60 km35 km   =25 kmTime taken for the remaining journey=2575=13×60=20 minutesMr Wong arrives at=1.25 p.m+30 minutes+20 minutes=2.15 p.mYes, he will arrive before 2.30 p.m


Question 10:
Diagram below shows travel information of Jason and Mary from Town A to Town B. Jason drives a lorry while Mary drives a car.

(a) Jason started his journey from Town A at 7.00 a.m.
State the time, Jason reached at Town B.

(b) If both of them reached Town B at the same time, state the time Mary started her journey from Town A.


Solution:
(a)
Total time taken from Town A to Town B
= 3 hours + 1 hour + 2 hours
= 6 hours

Time Jason reached Town B
= 0700 + 0600
= 1300 hours → 1.00 p.m.

(b)
Speed=DistanceTimeTotal distance from Town A to Town B=(60×3)+(75×2)=180+150=330 kmTime taken by Mary=330100=3.3 hours=3 hours 18 minutes 0.3×60=18 minutesThe time Mary started her journey from Town A=9.42 a.m.




Leave a Comment